Houstone, máme problém aneb opravy latexu

Dneska si probereme téma, které trápí asi většinu z nás, co máme rádi latex. Totiž co dělat, když se poškodí a je třeba oprava. I když se řídíte radami, jak ho správně skladovat a opečovávat, nějakému tomu poškození se stejně nevyhnete. Ať už protrhnete nehtem punčochu, jako já zrovna včera, nebo se vám rozlepí švy na triku, je jen otázkou času, kdy to přijde. Jo, latex je krásnej a příjemnej, ale je to mrcha náchylná na problémy. Zlej latex. :D Ale co tedy s tím, když už se stane? No, na začátek doporučuju panáka na nervy. No fakt! Já jsem vždycky otrávenej. Tím hůř, pokud tuším, jak složitě se to bude opravovat. Ale můžu vás uklidnit, většinou se nakonec podaří. Takže klid a pojďme si rozebrat jednotlivé případy, které mohou nastat, a jak je nejvhodněji pořešit.

Jinak obrázky k tématu jsem ve svém archivu hledal horko těžko, takže je zatím berte spíš jako dočasné a ilustrační. Časem něco nafotím lepšího. :D A pokud s lepením latexu teprve začínáte, určitě nejprve mrkněte na článek, jak na to.

Trhliny

Jsou asi nejčastějším problémem, hlavně díky ostrým nehtům. Znáte to, chcete povytáhnout rukáv catsuitu ještě o kousek dál nebo se nasoukat do legín, zaberete nehty místo bříšky prstů, a je to v řiti. No… Není, ale je potřeba trošku toho štěstí. Jde o to, že některá místa se opraví snáz, a jinde je to doslova noční můra. V zásadě může být trhlina buď na rovné ploše, a to je super, anebo na nějaké vypouklé či jinak tvarované. To si rovnou nalijte dalšího panáka. :D Dobrý příklad takového místa je třeba prstová část punčochy, kde nehty časem asi vždycky vykonají svoje. Opravit jde obojí, ale rovnou říkám, tyhle křivý plochy jsou nejblběji opravitelná místa, co si můžete vybrat.

Taky je důležité nic neodkládat a začít s opravou pokud možno hned. Trhlina může být jen malinká, ale latex má takovou příjemnou schopnost se trhat dál a dál. Klidně přes celou délku dílu až po první šev, kde se díky zpevnění další postup většinou zastaví.

Co tedy s tím? Nejdřív poškozenou věc co nejopatrněji svlékněte. Latex dobře umyjeme teplou vodou s mýdlem a opláchneme. Pokud používáte silikonové oleje, je jejich dokonalé odstranění o to důležitější. Ale opět pozor na přílišnou sílu v okolí trhliny. Po proschnutí můžeme popřemýšlet od dalším postupu.

Mockrát opravovaná punčocha. Záplaty na boku, spičce a vršek musel být celý restaurován. No, už dosloužila. :D

Oprava samotná není překvapivě tak složitá, jde vlastně o obyčejnou záplatu, jakou znáte z dětství z tepláků. Jen tady je obvykle naopak, tedy zespodu, aby nebyla tolik nápadná. I když i zde lze experimentovat. Já třeba kolikrát z nějak zajímavě tvarované záplaty, schválně v kontrastní barvě, udělám zamýšlený design, který pak aplikuji symetricky i na druhou stranu bez poškození. Záleží na konkrétním případě. Pokud je trhlina hned na kraji, dá se opravit i olemováním úzkým proužkem latexu, který ji jakoby mimo jiné překryje. Aspoň si zpevníte třeba průramek nebo lem a nevypadá to jako nutná záplata, ale záměrná úprava. :)

Záplata měla být lépe vycentrovaná, ale stačilo to.

Ale zpět k obecné záplatě. Díl s trhlinou si rubovou stranou položíme na rovný a čistý povrch, a místo odmastíme technickým benzínem. Z nějakého zbytku latexu vystřihneme či vyřízneme budoucí záplatu a stejným způsobem ošetříme. Jako tvar je nejvhodnější kruh, ovál nebo zaoblený obdélník. Hranaté záplaty taky jdou, ale růžky pak mívají tendence se odlepovat, a proč si to komplikovat, že? Důležitější je, aby záplata kompletně překryla trhlinu s dostatečným přesahem, a přitom zas nebyla zbytečně veliká. Tloušťku volte podle lepeného latexu, stejně tak barvu. Ono by se zdálo, že to nebude vidět, když je záplata vespod, ale může být. Při větším natažení se totiž opravená trhlina maličko rozevře, takže může prosvítat třeba svítivě červená. To asi nechcete. Takže za sebe radím radši použít stejnou nebo alespoň podobnou barvu. Pokud nemáte, tak černá je v nouzi pro svou tmavost a nenápadnost celkem použitelná na cokoliv. Ale pozor, pokud se bavíme o průhledném latexu, bude vidět jakákoliv záplata a podložení. Takže se snažte o co nejlepší sladění a nenápadnost. A nebo využijte záplatu jako výše zmíněný záměrný design.

Máme připraveno? Tak lepíme. Jak a čím, na to tu mám samostatný návod, takže zde jen drobné poznámky k tématu. Jelikož pracujeme v rubu, klidně lepidlo rozetřete víc do šířky, aby nikde pod budoucí záplatou nechybělo.

Druhá věc. Trhlina bude mít tendenci se po napatlání kroutit sama do sebe a dělat všelijaké problémy. Nenechte se tím moc rozhodit, většinou se to srovná, samo či s menší pomocí. Horší je to s vlastním lepením. Kde začít, abychom trhlinu nejlépe a nenápadně zacelili? Já postupuju většinou z jedné strany záplaty k trhlině. Pak celý kus otočím, abych viděl lícní stranu a ručně se snažím to nějak spojit co nejtěsněji. Pak teprve dolepím zbytek záplaty. Blbě se to takhle vysvětluje a je to boj, někdy se to nepovede ani na druhý pokus, ale nezoufejte. Je to hlavně o cviku. Nakonec přejedeme záplatu válečkem, omyjeme přebytečné lepidlo a je hotovo. Druhý den můžete vyzkoušet, zda vše dobře drží.

Co se týče výše zmíněných zakřivených ploch, tak postup je stejný, jen je to milionkrát náročnější na šikovnost, záplata nedrží tak dobře a při lepení je dobré si vypomáhat například míčkem či něčím podobným, co nacpeme dovnitř přímo pod trhlinu.

Pokud jste udělali vše pečlivě, opravená věc bude dál dloužit bez problémů. Záplaty jsou poměrně odolná oprava. :)

Rozlepené švy

Ač se obvykle tvrdí, že jednou slepený latex je naprosto nerozdělitelný, mé zkušenosti jsou trochu jiné a švy se čas od času rozlepit mohou. Avšak není to žádný velký problém a oproti ostatním problémům, tenhle je snadno řešitelný. Postupujeme jako kdybychom vyráběli nový kus. Odmastíme benzínem, klidně jemně obrousíme zbytky původního lepidla a klasicky slepíme. Pokud není vada v nějakém fakt blbém místě, za chvíli je hotovo.

Odlepený zip

V zásadě je to stejné jako při znovuslepování běžného švu. Jen se tu můžeme setkat se dvěma problémy. Nebo spíš okolnostmi, které je potřeba vzít do úvahy. Hodně výrobců vlepený zip z rubové strany zpevňuje dalšími vrstvami latexu, což nám opravu trochu komplikuje. Buď je možné ho odříznout či opatrně zkusit odlepit, a nebo všechny vrstvy poskládat a slepit tak, jak byly. To je samozřejmě vhodnější, ale pracnější. Horší je to s nýtky, které zip přidržují v růžcích. Tam se s lepidlem prostě nedostanete. Ale já to třeba moc neřeším a jen slepím latex okolo. Nýt neslepený prostor stejně drží dobře a znatelné to moc není.

Druhá věc, na kterou je třeba si dát pozor, je vlastní zip, respektive tkanina okolo. Obecně to bývá proužek bavlny nebo syntetiky nacucaný latexem, aby dobře přilnul ke spojovanému materiálu. Jenže kvůli hrubší struktuře vazby se v něm dobře drží silikonový olej z předchozího nošení. Je tedy třeba odmasťovat skutečně důkladně, jinak se zip nepřichytí, jak má, a brzy jsme tam, kde jsme byli.

Bouličky od mastnoty a jiných chemikálií

Jak víte, latex se nemá úplně rád s mnoha látkami, jako je třeba mastnota z potu či jídla, měkčené pvc či občas silikon a podobně. Při kontaktu se pak mohou udělat různé bouličky a nerovnosti. Pokud se vám to stalo, nezoufejte, ještě není na čase se s oblečkem rozloučit. Nejdřív zkuste poškozené místo dobře opláchnout vodou s mýdlem a pak pořádně napajcovat silikonovým olejem. Jen nešetřete. Věc poté nechte několik hodin nebo i klidně dnů odpočívat na ramínku a uvidíte, zda to pomohlo.

Tohle způsobily hračky ze silikonu a měkčeného pvc, přes které byl latex hozen přes noc. Po týdnu už nebyly k nalezení ani stopy. :)

Neříkám, že to funguje vždy a všude, ale mně to na červeném topu zničeném od ponechání na nějakém bordelu na posteli přes noc pomohlo skoro zázračně. Za tehdejší tip děkuji Milimu.

Rozleptání kolem kovových částí

Latex a kovové součásti, časté téma. Někdo říká, že jejich společné použití tolik nevadí, ale většina lidí se asi přiklání spíš k tomu, že je to vždy riziko. Větší či menší. Mimojiné i kvůli možnému barvení latexu. Rozleptání však hrozí snad jen v kombinaci s potem, kdy se latex časem doslova rozpouští na rozhraní s kovovým prvkem. Knoflíky, okované dírky šněrování, déčka… Prostě je to pěkný design, ale nese to riziko. Já mám zkušenost hlavně se šněrováním na kuklách, kde pokud není podložení, přichází do styku přímo s pokožkou a ta se samozřejmě potí. Po pár letech se mi kolem dírek začal latex doslova roztékat v takovou lepkavou hnědavou srajdu. Nevím, co to přeně je, ale je to fakt ekl. Brzy není problém dírky vyndat, protože už drží jen silou vůle na krajíčku. A nepomůže ani textilní zpevnění. Ne. Jde to celé do háje. Bohužel oprava je možná pouze kompletním vyříznutím poškozené části a nahrazení. Ale i tak mám pocit, že latex už je nějak ovlivněn a časem se začne znovu rozpadat. Každopádně postupujeme podobně jako při záplatě, s tím rozdílem, že původní část zcela odstraníme. Takže například vyřízněte čtverec, připravte si záplatu s přesahem cca 5 mm a slepte. V případě šněrování většinou uříznu celý pás s dírkami a přilepím nový.

Rozleptání kolem šněrování kukly. Jediné řešení je komplet odříznutí černého latexu a přilepení pruhů s novým šněrováním.

Aktuálně mě další opravy nenapadají, takže pokud vás ano, dejte vědět v komentářích. No a když už nepomůže opravdu nic, je ještě konečné řešení. Latex podél švů rozstříhejte a rozřežte a jednotlivé kusy dobře uschovejte. Ony se můžou hodit. Na jiné opravy, vlastní výrobu a podobné pokusničení.

Ještě připojím tradiční poznámku, že opravy na zakázku zatím bohužel nedělám. Jen občas nejbližším přátelům něco osobně spravím a spojím příjemné s užitečným. To víte, není čas a nesnáším poštu, abych si přeposílal latex tam a zpět. Sorry, ale vy to určitě zvládnete sami nebo se obraťte na lidi jako Adema, Latex Vogue atd., kteří se zakázkami přímo zabývají. :D

Přeju vám, ať problémy s latexem přichází co nejméně, a když už, ať jsou aspoň lehce opravitelné. :)

0

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *