Lepený vs. máčený latex

Za krásné foto děkuji Janě :)

Každý nový latexomilec se dřív či později setká s faktem, že veškeré oblečení a doplňky z latexu mohou být vytvořeny různým způsobem. Totiž buď lepením, nebo máčením (odléváním). Co je lepší a pro co se jako začátečník rozhodnout? Právě o tom bude dnešní článek.

Nejprve si ale shrňme trochu teorie a vysvětlíme základní rozdílů ve výrobě:

Lepený latex

Nejprve začneme lepeným oblečením, které si troufám říct v produkci naprosto převažuje. Poznáte ho snadno podle švů. Základem výroby je metráž, jakou znáte z běžného oděvního průmyslu, avšak zde se jedná o plochou vulkanizovanou gumu v různé tloušťce a barvách. Z ní se vyřežou či vystříhají jednotlivé střihové díly a ty se k sobě slepí vhodným lepidlem podobně, jako by se šily normální oděvy. Dá se tak vytvořit skoro cokoliv v nejrůznějších barevných kombinacích. Od trička nebo sukně, přes pánský kabát až po catsuit či bondážní vak.

Vlastnoručně lepená košile, vesta a kalhoty

Máčený latex

Věci z máčeného latexu vznikají zcela odlišně, totiž na formách, které se ponoří do tekutého roztoku latexu a po vytažení nechají oschnout. Často může tento proces probíhat opakovaně pro získání větší tloušťky. Z máčeného latexu se dají sehnat spíše střihově jednodušší věci jako tílka, sukně, a především různé kukly, rukavice nebo ponožky. Až by třeba rukavice šlo teoreticky i slepit, byl by to pro chudáka výrobce masakr. Zde zcela dominuje máčený latex.

Máčená kukla od Fetissa v transparentní olivové barvě

Obě metody se dají i kombinovat, což se využívá právě třeba u dlouhých rukavic, kdy dlaň je odlévaná, a na ni je přilepená část kryjící předloktí a paže. Případně je možné mít například odlitý přední díl s tvarovanými košíčky pro prsa, který je v ramenou a bocích spojen se zadním dílem do topu. Ale většinou se volí buď jedna metoda, nebo druhá.

No a co je tedy lepší? Jaké jsou výhody a nevýhody obou technologií? Zkusím je vyjádřit ze svého pohledu. Je mi jasné, že nováček, který jde poprvé sehnat něco pěkného gumového na sebe má plnou hlavu otázek a tápe v nejistotě. A ne vše ho třeba hned napadne intuitivně. Takže k věci.

Výhody a nevýhody máčeného latexu

Máčený latex je často takovým odrazovým můstkem při prvním oťukávání. Rukavice z Číny, první top z kolekce Sharon Sloan… Je to relativně levné, nevypadá to úplně zle, ale k dokonalosti to má přece daleko. Dle vyjádření starších byl máčený latex také první, který se začal objevovat v našich sexshopech. Lepený přišel až s větším rozmachem tohohle fetiše u nás. Některé kousky mohou být i docela povedené, ale spíš převažují ne úplně sedící divně tvarované střihy, kvalita materiálu a celkový dojem je často horší. Určitě chápete. Tohle období si ale prožil asi každý a není se za co stydět. Přesto někomu vyhovuje jednolitost a hladkost máčeného latexu beze švů.

Perfektně hlaďoučké punčochy od Fetissa z máčeného latexu

Další neduh je častá nerovnoměrná tloušťka latexu, jak se kde na formě líp udržel. Proto jsou třeba kukly na temeni obvykle tlustší a k okrajům materiál ubývá. Gravitace je holt mrcha. Bohužel je pak snadné se při oblékání nehty trefit zrovna do špatného místa a bum. Neštěstí je na světě. Ale abych nekřivdil, jsou i skvělí výrobci máčeného latexu. Osobně miluju brazilskou firmu Fetisso, která vyrábí úžasně příjemné kukly, dobře sedící ponožky či punčochy a podobně. Tahle firma je také známá chlorinací svých výrobků, takže se pohodlně oblékají i bez naolejování. Více o této úpravě v samostatném článku. Mimochodem takové ty masivní kukly a jiné propriety od Studio Gum jsou taky odlévané. To prostě z dílů neslepíte.

Výhody a nevýhody lepeného latexu

Tou největší výhodou asi je, že touhle cestou jde vyrobit naprosto cokoliv. Jednoduché legíny či ponožky nebo klidně nádherně zdobené viktoriánské šaty s řasením, krajkami a mašličkami. Nafukovací bondážní vak s úchyty a zipem nebo kuklu zdobenou latexovou krajkou. Vše je jen o nápadech a zručnosti výrobce.

Dalším kladem je naprostá přizpůsobitelnost a výroba na míru. Ať jste malí nebo velcí, tvůrci jako Adrienne, Latex Vogue nebo Adema vám dokáží vyrobit dokonale padnoucí obleček. Ano, můžete se trefit i do konfekce či odlévaného latexu z formy, ale tak perfektně většinou ne. Častý je pak osobní přístup, úpravy na přání nebo nějaké speciality. Chcete v rozkroku zip nebo připojený kondom? Chcete přidat kontrastní zdobící proužky přes prsa či psí tlapku na kalhotky? Vše je možné a obvykle se stačí domluvit.

S tím často ovšem souvisí i vyšší cena, i když ne taky vždy. Je to dáno mnohem kvalitnějším a náročnějším zpracováním a v případě výroby na míru i jednorázovou či alespoň ruční výrobou, která cenou nemůže konkurovat velkovýrobě z forem.

Lepená bezprstá rukavička v medical stylu

Někomu mohou i vadit švy samotné, které mohou trochu tlačit a dráždit pokožku. Ale to je dáno i střihem a konstrukcí konkrétní věci a zkušený výrobce má už fígle, jak problém minimalizovat například vhodně navrženým střihem jednotlivých dílů a vůbec způsobem lepení. Já třeba nemám rád u masek křížový šev na bradě. Tlačí, netěsní s plynovou maskou… Ale není problém upravit střih tak, aby se tento spoj rozložil a přesunul až ke krku. A pak je vše v pohodě.

Švy mají také takovou nehezkou vlastnost se někdy rozlepovat. Ale holt lepení je pořád jen klasické lepení a je nutno s tím počítat. Co jsem slyšel, s rozlepováním občas bojují i ti nejlepší výrobci. Avšak oprava je většinou snadná a zvládnete to i v domácích podmínkách. Tak mě napadá, že se mi zrovna včera na dvou místech odlepil zip na mém zeleném topu. Ach jo. No nic. :D

Lepený catsuit ve scifi stylu, vlastní výroba

A to je, přátelé, asi vše, co mě aktuálně napadá k oběma technologiím. Zbývá jediné, říct, co je lepší. Jenže tak snadno se odpovědět nedá. Každému vyhovuje něco jiného, někdo chce jen vyzkoušet nový materiál a nechce hned investovat tisíce za lepený kousek. Jinému vyhovuje už zmíněná hladkost nerušená spoji. A další chce perfektně sedící obleček, a nevadí mi do svého koníčku investovat větší peníz. Já třeba mám věci jak z máčeného i lepeného latexu, a všechny jsou super, ale na oblečení preferuji lepený. Už jen proto, že si ho můžu tvořit sám. Nejlepší je tedy vyzkoušet obojí, a udělat si vlastní názor. Tak či tak, latex je nádherný materiál a na párty uděláte sexy dojem skoro ve všem. A v posteli? No, však uvidíte. Přeji hezké lesklé zážitky, šťastnou ruku při nákupu, a u dalšího článku brzy ahoj. :)

0

5 komentářů

  1. CIAO, něco z historie. Píše se rok 1993 a v sex shopech není nic jiného než latex máčený. Teprve o mnoho let později (po roce 2000) se začínají objevovat první čeští výrobci. Návštěva WOW fetish fashion u Bílovce je snem každého fetišáka. A pak už v tom jedou i další. s.Ade

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *