Vyrábíme latexový korzet, 1. část

Že autor tohohle blogu není úplně normální, toho už jste si asi všimli. No, tak tentokrát se zbláznil už úplně. :-D Rozhodl jsem se totiž trošku fušovat do řemesla Adrienne a stvořit něco, na co už jsem se dlouho chystal. Ač začátečník, který zatím lepil jen takové ty bezprsté rukavičky nebo náramek, slipy případně opravoval kukly a jiné už hotové věci, zkusím si slepit korzet. Slintám nad ním roky a metráž se mi tu také nějaký ten pátek válí, tak proč ne? A když už jsem v tom, nebudu hamoun a podělím se s vámi o návod. Třeba někoho inspiruje k vlastnímu pokusu. No, uvidíme, jak to dopadne. :-D

Jako vzor jsem si vybral především nádherný korzet od Polymporphe, jen jsem si trochu upravil vzhled, neboť jsem měl jen úzký pruh latexu a nechtěl jsem řešit přední zapínání. Také jsem trochu víc zešikmil přední boční švy.

Takhle nějak by to mělo nakonec vypadat :)
Další vzor odkudsi z eBay. Tady lépe vidíte jednotlivé linie.

Budeme potřebovat

 • Latexová metráž, na základ co nejtlustší a pak nějaký libovolný v kontrastní barvě na ozdobení
 • Vulkanizační lepidlo
 • Nůžky nebo řezače
 • Nějaký štětec či vatové tampony do uší (uchošťoury)
 • Benzín či podobný odmašťovač
 • Papírové kapesníčky či odličovací tampony
 • Korzetové kostice
 • Průchodky a náčiní k jejich aplikaci
 • Pilník, rašpli nebo ideálně brusku
 • Šňůra na šněrování
 • Izolepa
 • Staré triko
 • Papíry
 • Propiska a nejlépe lihový fix
 • V ideálním případě přítlačný váleček

Ještě jednou upozorňuju, že vytvořit opravdový bytelný korzet v žádném případě nepatří k lehčím počinům. Pokud si ale troufáte jako já, jděte do toho. Ušetříte, bude přesně na míru a třeba se povede. A když ne, i zkažený výrobek bude zkušenost pro příští pokus. :-)

Střih

Alfou a omegou při tvoření korzetu je vždy střih. Pokud má výsledek našeho mnohahodinového snažení nějak vypadat, určitě si dejte záležet na každém kroku, ale především právě na tvorbě střihu. Můžete stokrát umět lepit či zdobit, ale jak zkazíte proporce nebo vůbec vedení linií, je to v háji.

Existují různé metody jak s pomocí výpočtů a spousty měření a rýsování navrhnout jednotlivé díly korzetu – a ano, určitě bude výsledek skvěle sedící – ale jelikož právě s tím vším jsem byl vždy na štíru, rozhodl jsem se pro jednodušší cestu, i když trochu nepředvídatelnou. Pamatujete z dětství na Michala z Kouzelné školky a jeho hrátky s izolepou? No, tak dnes tyhle cenné zkušenosti zúročíte :-D Oblékneme si nějaké staré triko, jehož zničení vás nebude trápit, a začneme se omotávat izolepou. Zkuste pořádně zabrat a se zataženým pupkem nabalovat jednu vrstvu za druhou. Čím víc, tím líp. Jak moc nahoru či dolu bude omotáni sahat je jen na vás, ale přemýšlejte nad tím, že by vás horní lem neměl tlačit pod prsy a naopak dolní bránit posazení.

Mělo by vám vzniknout něco takového, jen v jednom kuse. Jaksi jsem to původně nevyfotil, tak jsem to pak zkusil poskládat zpátky. Vaše bude lépe utažené. :)

Máme? Tak dál. Teď nás čeká nakreslit lihovým fixem či třeba popisovačem na cd linie, podle kterých izolepový krunýř rozstříháme. Tady je to velmi individuální a bez měření a rýsování střihu se nedá lehce říct, kde přesně by měly být. Já to řeším spíš odkoukáním z hotových korzetů na netu a přesné místo odhadnu citem. Někdy se trefím, jindy ne. Ale postupně to zkušenostmi vychytáte. Vybral jsem si nižší střih se šněrováním na zádech a sestávajícím dohromady z 8 dílů. Na přední zapínání jsem se vykašlal, neb je to práce navíc. Třeba příště. V zásadě musíme vést jednu svislou čáru vepředu uprostřed (abychom se z omotání dostali bez pomoci druhé osoby). Dále pak totéž vzadu na šněrování, jedné na každém boku a potom ještě musíme rozdělit přední plát šikmo na dva. Blbě se to vysvětluje, tak raději mrkněte na obrázek.

Když máme označeno, rozstřihneme předek podle linie. Původně jsem chtěl triko zachránit, ale nakonec jsem to šmiknul i s ním. Je to jednodušší a zpevní to izolepové díly. Po rozdělení přední části se vysoukáme ven a zbytek můžeme rozdělit už v ruce. Doporučuji vybrat polovinu, která se vám lépe povedla a tu zpracovat a trochu si pohrát s čárami. Přece jen na těle to poslepu není úplně dokonale načrtnuté. Když jsme spokojeni, rozstříháme všechny díly. Pak je jeden po druhém obkreslíme na papír, opět vyladíme, aby všechny křivky pěkně ladně navazovaly a boční projmutí byla stejná, a vystříháme. Dobře si označte, který díl je který a kam patří.

Rozstříhané díly z izolepy. Vyberte ty, které se nejlépe povedly a poskládejte a obkreslete na papír jen polovinu.

Pokud jednotlivé díly poskládáte k sobě, měly by vám krásně navazovat a horní a spodní okraj tvořit takovéto pěkné esovité linie. Všimněte si že levá a pravá strana (předek a záda korzetu) jsou rovné. Teoreticky by i ty mohly být prohnuté, ale lze to i takto.

Gratuluji! Vytvořili jste střih pro váš první korzet. V příštím díle se vrhneme na přenesení střihu na latex a jeho slepení, a to bude teprve „sranda“. :-)

Pokračovat na 2. část

4 komentáře

 1. to je roztomilý:) je pravda, že jsem to dělala podobně, ale je to přec jen lezení na horu z těžko přístupné strany, když na vrchol jezdí lanovka;) Doporučuju kurz konstrukce střihu korzetů, zjistíš, že to jde snadněji (a samozřejmě střihy jsou platný i na latex, jen musíš ty díly konstruovat menší-užší kvůli nátažnosti latexu, to je jediný, co by sis pak na klasickém „textilním“ střihu inovoval). Držím palce!!

  1. Ooo, tesi me, ze na muj blog zavitaji i takoveto znamejsi tvare. :) Mas pravdu, muj postup je fakt takove tvoreni pro prvni pokusy, a priste asi strih zkusim
   navrhnout tim beznejsim postupem, nicmene pro prvni pokus o vetsi dilo mi vyhovoval. :) Kurz mam v planu, kdybych nesel na Majales, akorat bych byval jeden absolvoval. Tak snad to vyjde priste. To se neztrati. A ted drz palec, at se dilo i pres jiste humpolactvi povede. :)

   1. Super navod. To me nenapadlo :-) no ja hledal sofistikovanejsi reseni na strihy. 3D strihove programy. Nasel jsem program CLO 3D ( https://www.clo3d.com ) navody a tutorialy jsou na youtube. Navrhl jsem si v nem strih na trenky od Simon O a vyrobil. Sedi luxusne. Jestli by nekdo chtel poradi. Ozvete se. Urcite me najdete na fb

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *