Vyrábíme latexový korzet, 2. část

A máme tu pokračování návodu na vlastnoruční latexový korzet. Minule jsme navrhli střih a připravili papírové šablony pro jeho přenesení na latex. A tam dnes začneme. :)

Hurá na latex

Připravíme si latexovou metráž, ze které vyrobíme hlavní korpus. Já použil 1 mm, ale určitě pokud máte, určitě sáhněte po silnější. Chtělo by to aspoň tak 2 mm. Ale myslím, že i z toho mého se povede docela bytelný a pěkně vypadající korzet. Na rubovou stranu, obvykle je to ta méně lesklá, ale není to pravidlem, si opatrně obkreslíme jednotlivé papírové díly. Doporučuji použít propisku, která pak půjde benzínem snadno dolů. Ale Je to rub, takže i když se náhodou nepovede odstranit dokonale, nebude to tolik vadit.

Ještě zde zmíním jednu podstatnou věc, a to jsou švové přídavky. Jelikož pro slepení latexu musíte dát jednu část přes druhou, potřebujete vždy na jedné z nich přidat tento přesah. Ten by měl činit cca 1 cm, ale může to být víc či o fous míň. Jak se vám podaří. Mně ale izolepový prototyp nepřipadal zcela utažený, a proto jsem se rozhodl přídavky neřešit a ubrat jimi na obvodu výsledného korzetu. Ve vašem případě toto zvažte dle chuti a nezapomeňte, že latex se dost natáhne.

Když máme všechny díly obkreslené, otočíme latex na lícní stranu a podlepíme všechny čáry libovolnou izolepou. Já nakonec použil papírovou malířskou pásku, protože ta původní došla při lepení těla. Ale je to jedno. Jen si ověřte, jak jde z latexu dolů. Lepidlo smyjete, ale některé mohou držet jak přibité a to je pak zbytečná práce navíc. Obvykle si pomáhám průhlednou páskou z obou stran, ale u takto tlustého latexu docela stačí i jen z jedné. Pokud přemýšlíte, proč podlepuji, tak proto, že budu stříhat nůžkami a jde to lehčeji. Můžete použít i rotační řezáky a podlepování se vyhnout, ale nemám s nimi moc dobrou zkušenost, proto jsem se vrátil ke klasickým ostrým nůžkám. :)

Nakonec jednotlivé díly podél čar opatrně vystříháme či vyřezáme. Jde to pomalu, ale při troše pečlivosti se podaří.

Jednotlivé ještě podlepené díly
Všimněte si, že uprostřed je jeden díl o fous širší o přídavek kvůli budoucímu slepení. Pokud by tam bylo zapínání, budou oba díly stejné.

Jakmile dostříháme, sundáme všechny pomocné pásky a případně latex očistíme. Čáry už nepotřebujeme, jen označení, co co je. :)

Pro kontrolu si jednotlivé části poskládáme k sobě. No není to krása? :)

Teď nastává asi nejtěžší část, a tou je lepení jednotlivých dílů k sobě. Za sebe říkám, je to voser a budete se vztekat. Hodně! Odměnou budiž vědomí, že poté máte nejtěžší za sebou a blížíte se finálnímu dohotovení. Možná tu někdy napíšu nějaký samostatný návod jak lepit, ale předpokládám, že alespoň nějaké zkušenosti už máte, když se pouštíte do korzetu. ;)

Takže alespoň obecně jak na to. Položíme díly na nějakou vhodnou podložku, v mém případě podlahu, a vždy vezmeme dvojici a budoucí spoj očistíme benzínem či jiným čištičem a natřeme lepidlem. Používám léta Vulkán cement a jsem spokojen. Švy při správném provedení drží jak beton a věřím, že i u většího pnutí nebude problém. Čím natírat je na vás. Někdo volí štětec, jiný třeba starou kreditku. Já používám tampony do uší a jde to taky. Snažte se nedělat příliš silnou vrstvu a moc latex neopatlat jinde, než chcete. Vulkán obsahuje různé látky, které latex leptají a jednou poškozený povrch už moc neopravíte. Vím o čem mluvím, neb pečlivost nikdy nebyla mou silnou stránkou. :)

Lepidlo necháme tak deset minut zavadnout. V žádném případě díly neslepujte ihned. Takto vulkanizační lepidla, alespoň Vulkán či to z Eurocatsuits, nefungují. :) Poté vezmeme vždy dva díly, opatrně na jedné straně přiložíme k sobě a co nejpečlivěji je slepíme. Chce to trochu cvik, ale jde to. Každý šev po slepení vždy pořádně přejedeme válečkem nebo v nouzi alespoň dobře stlačíme po celé délce prsty. Nebojte se použít sílu, neboť čím víc místo slisujete, tím pevnější spojení bude.

Další postup si prohlédněte na přiložených obrázcích. Jak vidíte, začal jsem slepením předního dílu a pak k němu přilepil již slepené boky. Nakonec jsem z každé strany připojil díl s budoucím šněrováním. Klidně můžete začít vlevo a pokračoval k druhé straně, jen si dejte pozor, abyste švové přesahy měli na obou stranách stejně. Ono to stejně nebude příliš vidět, protože je nakonec přelepíme pruhem maskujícím kostici, ale i tak. Ať to pěkně vypadá. :)

Téměř hotový korzet. Ještě mi tu chybí zádové díly se šněrováním.

A je to tu! Budoucí korzet konečně začíná vypadat k světu. Po nějaké chvíli můžete opatrně zkusit, jak vám sedí, ale příliš švy ještě nenamáhejte. Uvádí se, že lepidlo je úplně vytvrzené cca za 24 hodin. Myslím, že stačí spíš tak hodinka dvě, ale proč riskovat.

Pokud vám jednotlivé díly dokonale pasují k sobě, máte vyhráno. Mně se v místech spojů vytvořily různé špičky, přesahy a v jednom místě se mi dokonce povedlo kousek utrhnout, naštěstí z rubové strany. Všechny tyto nedostatky je nutné začistit obstřižením či oříznutím řezáčem. Pokud samozřejmě nejsou žádoucí, jako například to přesahující véčko u mého výrobku. Ještě uvidím, jestli ho srovnám, a nebo ne. Vypadá docela zajímavě. :)

V příští části se podíváme na vložení kostic, zpevnění korzetu pruhy latexu v kontrastní barvě a konečně šněrování. Sám jsem zvědav, jak se povede, ale zatím mám radost a nemůžu se dočkat. :)

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *