Vyrábíme poutací sloupek

Ahoj! Minule jsem vám slíbil nějaký ten samodomo návod, tak dneska se do toho konečně pustíme. A nebudeme dělat žádnou maličkost, ale pořádný kus bdsm vybavení, který se hodí na spoustu veselých zážitků. Řeč bude o poutacím bdsm sloupku s čalouněnou deskou. Ten jsem chtěl zkusit vyrobit už dlouho, ale jiné projekty to pořád odsouvaly, doma toho místa taky není tolik… No znáte to. Nedávno se však stalo, že kamarád, šéf oblíbeného pražského bdsm studia, měl narozeniny a já dumal, čím bych mu udělal radost. Po chvíli zvažování nějakých kožených pout nebo podobné kraviny do studia v mé hlavě začal vznikat poněkud náročnější plán. Jo, tohle je to pravé! A tak jsem se dal brzy do práce, abych vše během dvou týdnů stihnul. A povedlo se! Sice se výsledek neobešel bez chybiček, a některé věci bych dnes udělal trochu jinak, ale radost udělal, a to je pro mě hlavní. :)

No a jelikož si svoji tvorbu většinou během procesu fotím, nakonec jsem si řekl, proč to celé nesepsat jako návod sem na blog. Třeba to někomu, kdo nic podobného nikdy nezkoušel, může do začátku pomoct. Co myslíte? No, to je jedno. Už jsem to stejně napsal. :D Tak jdeme na to!

Co budeme potřebovat:

  • Desku o rozměru 80 x 100 cm (případně dvě spárovky 40×100 cm) s tloušťkou cca 2 cm
  • Několik dalších prken stejné tloušťky v šíři 90 cm, viz nákres níže
  • Kovovou kotvící patku pro sloupky (v mém případě 71×71 cm z Hornbachu)
  • 2 průchozí šrouby do patky cca M8-10 a k nim matky a podložky, délka by byla nejleplší 85 mm, ale ta není k sehnání, takže delší a přesah uříznout.
  • 4 šrouby M8-10 s délkou klidně 100 či více mm na uchycení patky k podstavě (dočasné)
  • 4 šrouby M8-10 s délkou asi 30 mm na uchycení patky k podstavě s matkou a podložkami (finální)
  • Poutací oka k našroubování se samořeznými vruty, já použil rozměr 4×30
  • Dřevěný sloupek pasující do patky, délka cca 110 cm
  • Černou (či jinou) barvu na kov, mořidlo a lak či barva na dřevo
  • Molitan či podobna hmotu na čalounění
  • Koženku či kůži na čalounění
  • Plátno či jinou vhodnou látku na překrytí zespoda
  • Čalounické ozdobné hřebíky
  • Disperzní lepidlo
  • Brusný papír na dřevo a rašple či brousek na kov
  • A samozřejmě nějaké ty nástroje jako vrtačku, pilu, truhlářské svěrky, šroubováky, kladivo, sponkovačku, nůžky, tužku či propisku, štětec a pravítko či metr

Já jsem přípravu zahájil nákresem na papír, kde jsem si zkoušel varianty ok, umístění sloupku vůči desce a podobně, ale to už vy nepotřebujete, protože vše podstatné vám tu už dám jak na podnose. Pohoda, ne? :)

Výroba desky

Nejprve si připravíme desku. Pokud seženete nějakou vhodnou v jednom kuse, máte o dost jednodušší práci. Já bohužel nesehnal, takže jsem ji musel udělat ze dvou částí a ty pevně spojit. Ale není to nic těžkého. Obě spárovky položíme těsně vedle sebe na rovnou podlahu a spojíme dvěma kolmými prkny, která přilepíme a přišroubujeme samořeznými vruty podél kratšího okraje výsledné desky. Pomůžeme si truhlářskými svěrkami a necháme pořádně proschnout dle pokynů na lepidle. Snažte se je zvnějšku pěkně zarovnat. Sice bude pak překrytý čalouněním, ale případný zlom by byl vidět. Mezi tato prkna vsadíme další, tentokrát přes delší strany. Opět se snažíme o dobré zarovnání okrajů. Tato prkna srovnají nám podstavu do roviny a vytvoří límec, díky kterému bude deska nadzvednutá od země. Vznikne nám tak dutý prostor pro uchycení šroubů patky.

Teď si rozmyslíme umístění patky na desku. Jednoduše ji na ni postavíme, zarovnáme okraje vůči desce a tužkou označíme otvory v rozích. Patku dáme stranou a označené otvory vyvrtáme vrtákem odpovídajícím budoucím šroubům. Do volného prostoru desky mezi čtyřmi krajovými prkny přidáme ještě další 1 nebo i 2 příčně přes spoj. Zde už není třeba dokonalé přesnosti v krajích, neboť jde jen o zpevnění a zamezení prohýbání pod připoutaným člověkem. Důležité je pouze nedat prkno přímo pod patku, ale o kousek vedle. Celek lehce přebrousíme, hlavně po stranách, ať se někde neskrývá tříska apod. Vzhledem k čalounění doporučuji lehce srazit hrany a hlavně rohy. Hurá, máme základ! Ale tím sranda teprve začíná. :D

Hotová deska zespoda, vruty nešetřete

Teď přichází náročnější část, kdy na desku připevníme vhodnou měkkou výplň a přečalouníme ji. Na výsledný korpus pak namontujeme oka. Původní myšlenka byla udělat vyměkčení jen uprostřed a zjednodušit si práci s oky, která by byla jen na dřevu. Ale takhle se mi to líbí víc, i když je s tím o dost víc práce a vztekání. Ale co už. :) Každopádně je to na vás.

Celkové rozměry desky máme 80 x 100 cm a o fous větší potřebujeme plochu pevnějšího molitanu. Já sehnal 2 cm tlustý, což se ukázalo jako ideál. Ten jednoduše přilepíte k vrchnímu povrchu a drobné přesahy během lepení víc stlačte a srovnejte s okrajem. Já se pokoušel ho spíš ořezat na přesný rozměr, ale výsledek nebyl dokonalý. Lepší nechat trochu víc. Ale zas to nepřežeňte, pár milimetrů by mělo stačit. Nakonec se to pak smáčkne potahem a bude krásně čistý okraj. Bohužel tohle stádium výroby jsem moc nefotil, ale vy si určitě poradíte. Konečně přichází na řadu vlastní čalounění. Já použil koženku, ale samozřejmě kůže je kůže. Fajnšmejkři můžou využít i gumu či latex. Ale zvolte něco, co aspoň trochu vydrží hraní. Koženka, kterou jsem použil já, a která byla zrovna jediná k mání, byla dost tenká a i přes zpevnění plátnem se bojím, že moc nevydrží. Takže určitě alespoň pevnější koženku na sedačky apod.

Budeme potřebovat obdélník podle rozměrů desky s přidanými okraji na zahnutí a uchycení zespoda. Cca 20 cm na každé straně by mohlo stačit. Klidně udělejte víc. Ustřihnout přebytek lze vždycky. Na vhodný povrch si položíme ustřihlou koženku lícem dolů, na ni vycentrujeme desku a začneme potahovat. Začínáme od prostředka některé krátké strany, sponkovačkou uchytíme střed a pokračujeme protější stranou. Tam koženku s citem napínáme přes celou desku a pak přisponkujeme i tento střed. Tím jsme definovali napnutí čalounění v jednom směru. Nyní pokračujeme delšími stranami v podobném duchu, čímž vzniká takový kříž a neuchycená místa v jednotlivých kvadrantech. Ty pak podle potřeby rovnáme, rovnoměrně napínáme a připevňujeme. Není to vyloženě obtížné, ale chce to trochu citu a možná zkušenosti, které já zatím nemám. Hlavně přemýšlejte, co kde jak chytit, aby se to napnulo tam, kde potřebujete. A pokud se někde nepovede na první dobrou, není problém koženku uvolnit, lépe usadit a znovu připevnit. Jen doporučuji sponky umísťovat tak, aby je nakonec překrylo plátěné dno, tedy ne úplně na okraji, ale blíž k prostředku prken. A nešetřete jimi! Úplně nakonec necháme rohy, ke kterým vlastně celé napínání směřujeme. Ty úhledně založíme ke straně a ostřihneme přebytky. Nakonec po obvodu kladívkem úhledně v pravidelných rozestupech naboucháme ozdobné čalounické hřebíky.

Vepředu vidíte, že jsem měl méně molitanu, než bylo záhodno, a ještě jsem příliš napnul potah. Příště snad lépe :)

Montáž poutacích ok

A jdeme na oka. Bojíte se? No, to byste měli. Tohle bude náročnější :D Ale půjde to a až uděláte první, bude to už lehčí. Kór, pokud máte akušroubovák. Dělat to ručně jako já úplně nedoporučuju. Chudinky ručičky. :D Nejprve si musíme vytvořit šablonu, podle které budeme značit otvory, aby byly všude stejně daleko od krajů. Viz obrázek. Přiložíme ji na roh, srovnáme a fixou si označíme otvory. Stejně označíme protilehlý rohy. Na další dva musíme šablonu položit převráceně, protože destičky ok nejsou čtverce, ale obdélníky. Rozměry si můžete upravit, ale všechny čtyři díry každého oka by měly být umístěny na spodních ztužujících prknech kolem okraje desky. Tím máme otvory pro oka v rozích nachystané. Ještě musíme rozměřit úchyty mezi nimi. Na to poslouží stejná šablona, jen ji musíme zarovnat na obou stranách stejně. Teď přichází to nejdůležitější. Vezmeme jedno oko, umístíme na vyznačené místo, silou tlačíme do čalounění a pomalu pomocí vrutů přišroubujeme. Doporučuji začít jedním, lehce ho uchytit, pak srovnat okraje a celkové umístění destičky a chytit protilehlý roh. Postupně přišroubujeme všechny čtyři rohy destičky, dobře utáhneme a přesuneme se na další oko. Vruty prochází spárovkou a zasahují až do zpevňujících prken. Takhle budou oka držet velmi pevně a nehrozí, že by se trestaná subinka utrhla. :)

Jednoduchá šablonka z kartonu od bonboniery :D

Příprava sloupku a patky

Někde v mezičase si připravíme patku a sloupek. Nejprve nasuneme sloupek do patky a označíme si budoucí otvory skrz. Patku sundáme a sloupek provrtáme, pokud možno kolmo. Vyzkoušíme, zda vše sedí a opět sloupek vyndáme. Pokud je vše v pořádku, natřeme či nastříkáme patku barvou na kov a necháme dobře zaschnout. Pokud ji máte v surovém stavu hrbolatou a ošklivou jako já, doporučuji ji nejdřív zbrousit. A hlavně srazit rohy, aby nám při nasazení neprobodly čalounění. Zároveň můžeme namořit a nalakovat sloupek na nějakou pěknou barvu. Pro jednodušší manipulaci doporučuji ho napíchnout jedním hřebíkem na nějaké širší prkno, aby držel a nemuseli jsme se s ním babrat ručně. Pak ho sundáte a máte hotovo. Tím je prozatím sloupek hotov a můžeme se zase věnovat desce.

Uchycení patky

Naše bondážní hračka už začíná vypadat jako pořádný kus nábytku do mučírny, ale ještě nás čeká práce. Jdeme přidělávat patku. Tohle se během mé výroby stalo asi nejnáročnější částí, ale to i proto, že jsem dumal, jak na to. Ale teď už vím, tak vám můžu poradit, jak si práci usnadnit. Každopádně začátek už máme, totiž provrtané otvory v desce. Jen je shora přes čalounění nevidíme. Ale to nevadí. Nahmatat se dají a my je jednoduše prorazíme ostrým dlouhým hřebíkem či podobným nástrojem. Z které strany je v zásadě jedno, ale snažte se to udělat co nejpřesněji a kolmo k desce, ať máme pak sloupek přesně tam, kde má být.

Teď přichází chvíle na dočasné šrouby. Desku si opřeme o zeď a umístíme dva šrouby s podložkami do patky do protilehlých rohů a nasuneme skrze desku. Zajistíme matkami a utáhneme, pak přidáme další dva do zbylých rohů. Tím máme zajištěnou patku ve finální pozici. Tyto šrouby jsou ale příliš dlouhé. Buď je můžete uříznout, což mi přišlo takové humpolácké, a nebo je jako já vyměníme za kratší, které přesahují spárovku jen o výšku matky. Proč to neuděláme rovnou kratšími? Protože síla polstrování nám neumožní je prostrčit a zašroubovat. Z jedné strany byste museli dost velkou silou stlačovat patku k desce přes vrstvu molitanu a z druhé strany nasadit matku a nějak ji utáhnout. Zkoušel jsem to, ale nakonec jsem to vyřešil takto, protože mám jenom jedny nervy. :D Takže díky mému zlepšováku stačí jeden po druhém vyměnit původní šroub za finální krátkou verzi. Ostatní tři nám vždy drží patku pevně na místě a nový šroub krásně tak akorát vyleze na dolní straně, kde ho snadno i přes podložku chytíme matkou.

Přišroubovaná patka

Začištění a finální montáž

No a to nejhorší máme za sebou! Poslední věc, kterou uděláme, je začištění spodku celé konstrukce. Vezmeme dostatečně velký obdélník z plátna či jiného materiálu, založíme jednu stranu a sponkovačkou připevníme k okraji. Na protější straně zahneme plátno dovnitř a opět připevníme. Takto postupujeme i u ostatních s tím, že rohy nějak vhodně ořízneme a složíme dovnitř, aby příliš nedělaly bordel. Teď už zbývá jen dle vašich potřeb přišroubovat na sloupek oka, vsunout ho do patky a prošroubovat, aby vše drželo. A je to. Fakt, nekecám! Máte fungl novou hračku, kterou můžete jít hned vyzkoušet. :)

Závěrem

Hodně věcí si samozřejmě můžete přizpůsobit dle svých potřeb, zvolit jiné rozměry šroubů či rozmístění ok a podobně. Každopádně kdyby byly nějaké nejasnosti, klidně napište. Pokusím se poradit či doplnit do článku. Ale myslím, že průměrně šikovný člověk to zvládne bez problémů. Tak snad se vám dílo podaří a budete z něj mít radost jako můj obdarovaný kamarád. Myslím, že poutací sloupek do studia krásně zapadl a rozhodně ladem neleží. Časem si udělám taky jeden domů, ale teď to úplně není priorita, takže prostě někdy. Já to chtěl hlavně vyzkoušet a infiltrovat kromě práce s kůží a latexem ještě do nábytkářství a čalounictví. :D A to je pro dnešek vše. Mějte se fajn, užívejte krásné barvy přicházejícího podzimu a brzy zase ahoj.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *