Péče o latex, poškozující vlivy a skladování

Dneska si povíme něco o skladování latexu a rizikách, která mu nejvíc hrozí. Článek je určen hlavně začínajícím latexákům, kteří teprve objevují jeho krásu, ale třeba se tu něco nového dozví i ostřílení matadoři. Latex je úžasný materiál, ale oproti jiným má bohužel tu smutnou vlastnost, že není moc odolný vůči vnějším chemickým a fyzikálním vlivům. To, že je náchylný k protržení ostrými předměty či třeba nehty, to je asi jasný. Ale co ostatní skrytější účinky? Sluneční světlo, vysoká teplota, mastnota a spousta dalšího mu nedělá vůbec dobře. Je proto potřeba se o něj starat důkladněji, a především ho správně skladovat. Ale nebojte, není to zas takový problém, jak to může vypadat. :)

Rizikové faktory

Pravidlo nejdůležitější: Nikdy latex dlouhodobě neskladujte spolu s jinými materiály. Nemáte totiž jistotu, co všechno obsahují, a různá použitá změkčovadla a další chemikálie ho můžou narušovat. Jeden příklad za všechny. Měkčený silikon. Nedávno se mi na mém topu udělaly takové nevzhledné boule. No, vypadalo to, jak kdyby chytil neštovice. Večer jsem ho hodil na postel k dalšímu bordelu a ráno jsem našel tohle. Asi je vám jasný, že radost jsem z toho neměl, ale důležitější bylo zjistit, co to vlastně způsobilo. Coby vědecky založená osoba, udělal jsem jednoduchý test. Na kus latexu jsem položil několik podezřelých – pár hraček ze silikonu, kůži, drobky z brambůrek a hračky z pvc.

Šokující nález na topu
Výsledek testu. Na fotce není ještě dildo z měkčeného pvc, stejně jako kůže nemělo vliv na latex.

Jak vidíte na fotkách, pachatelem byly právě ty silikonové drobnosti, které na posteli ležely pod latexem. Stačilo několik hodin a dílo zkázy bylo hotovo. Brambůrky díky mastnotě a soli způsobily poškození taky, ale mnohonásobně později, a ne tak výrazné. Kůže ani pvc nevyvolaly nic. Otázka ale byla, co teď s tím. Pár lidí mě uklidňovalo, že se to spraví časem samo, jiní říkali, že je to v háji a topík můžu vyhodit. No, zkusil jsem místo pořádně ošetřit silikonovým olejem a vypadá to, že se to alespoň trochu srovná, ale příště si na to musím dát pozor.

Tak dál. Další velký problém je kov. Někdo píše měď či mosaz, někdo nikl… Já bych řekl veškerý, včetně nerezu a podobně. Latex v kombinaci s ním a potem prostě degraduje. Mění se v takovou lepkavou sračku, a nakonec se místo zcela rozpadne. Ke všemu má tenhle defekt tendenci šířit se do okolí a oprava není vůbec jednoduchá. Jediné, co pomůže, je místo prostě vystřihnout a nahradit záplatou. Pokud tam zbyde i jen kousek poničeného materiálu, bude degradace postupovat dál. Bohužel, zrovna na latexových oděvech najdeme kov poměrně často, ať se jedná o různé ozdoby, nýty nebo šněrování. Nejde se tomu úplně vyhnout a asi je holt nutné se smířit se zmíněnými vlivy. V případě šněrování například na kukle se dá riziko alespoň trochu zmírnit pruhem latexu, který bude oddělovat hlavu od kovu. Ale i tak to asi nebude stoprocentní.

Rozpadající se latex kolem průchodek

Další zabiják latexu je mastnota. Ať se jedná o lidský pot nebo třeba drobky od brambůrků v posteli nebo různé masážní oleje na jiné bázi, než je silikonová či vodní. To všechno ho poškozuje a je nutné být na pozoru. Samozřejmě pocení je nedílná součást pobytu v latexu, ale ostatnímu se vyhnout lze.

Určitě tu chci zmínit ještě vliv slunce, totiž ultrafialového záření, které vydává. Samozřejmě to není tak, že byste se jednou prošli parkem a latex se vám rozpadl. Ne. Ale v dlouhodobém měřítku to vliv má a rozhodně doporučuju to nepřehánět. Latexu prospívá spíš tma.

Jedním z opomíjených problémů je i vlhkost. Pokud latexový oděv omyjete vodou, můžete si všimnout, že trochu ztěžkne a jakoby jí nasaje do sebe. Před uskladněním je nutné ho nechat vždycky dobře osušit, jinak hrozí zapaření, plesnivění, degradace materiálu. U světlejšího latexu i fleky.

Riziko nese i vyšší teplota například z radiátoru, svíček nebo jiného otevřeného ohně. Buďte opatrní například při hrátkách s voskem. Latex dobře hoří, tak ať radovánky neskončí na popáleninovém oddělení.

A poslední bod. Uvádí se, že latexu hodně vadí i dlouhodobá vlhkost, ale z vlastní zkušenosti to potvrdit nemohu. Přesto, je to vhodné respektovat.

Údržba

Aby latex dlouho vydržel v nejlepším stavu, je potřeba ho správně udržovat. Po použití věcí z něj je dobré opláchnout vodou s mýdlem zbytky potu, nechat usušit, a nakonec naleštit silikonovým olejem. Můžete také po umytí napustit lavor čistou vodou, přidat trochu oleje a ošplouchnout. Ale pozor, pouze ten silikonový mu dělá dobře. V žádném případě nezkoušejte potravinářské, různé neznámé lubrikanty a podobně. Spousta z nás asi začínala sprejovým Silkalem, ale ten obsahuje spoustu rozpouštědel a proto je lepší použít čistý kapalný. Ten můžu určitě doporučit. Mimoto má výhodu, že se lépe dávkuje a nestříká všude okolo. Pokud máte plovoucí podlahu, jistě víte, jak to dopadá, když je všude vyleštěno. :D

Silikonový olej od firmy Lukosiol, ideální volba. :)

Skladování

A teď konečně k tomu skladování. Co jsem za ta léta četl nebo slyšel od přátel, ideální je latex skladovat v igelitovém sáčku, do kterého ho po umytí, usušení a ošetření silikonovým olejem nebo pudrem dáme a umístíme do skříně, aby nebyl na světle. Předtím  Vyvarujeme se mačkání a skladům, které by opět mohly skončit různými zvrásněními či dokonce prasklinami. U triček, topů a podobně můžeme využít i ramínko, ale pouze s velkou plochou. Ta úzká by vedla k prověšení a časem oslabení v místě přehybu. Drátěná ramínka vzhledem ke kovovému povrchu rozhodně ne!

Trochu bokem bych rád ještě upozornil na specifika světlého resp. bílého latexu. Tomu vadí úplně všechno v mnohem větší míře. Má tendence žloutnout, různě flekatět od všeho tmavšího a podobně. Vše výše zmíněné proto dodržujte s maximálním nasazením. Ale je nádherný, o tom žádná.

A jak to mám já?

A teď k mojí zkušenosti. Upřímně, já se s tím vším, co tady píšu nikdy moc nebabral a kromě toho poškození od silikonu jsem neměl problém. Přiznám se, nemůžu říct, že bych po každém hraní hned letěl do koupelny latex umýt a následně ho nějak víc opečovával. Asi mu nedělám úplně dobře, ale kromě problémů s kovy to bylo vždy ok. Ale mít něco fakt drahého, asi bych se k tomu choval lépe.

Část mé sbírky :)

Většinu drobnějších věcí jako rukavice nebo ponožky a punčochy mám ve skříni volně v plastových košících od Vietnamců. Na kukly jsou mnohem lepší polystyrenové hlavy, ale je to trošku náročné na prostor. Ale zato to vypadá luxusně a člověk má přehled, co kde má. :) Catsuit, top a ostatní oblečení mám na širokých plastových ramínkách jen tak bez obalu spolu s neopreny a dalšími oblečky a taky jsem zatím nezjistil, že by to nějak vadilo. Ale kdo ví. :)

A to je dneska všechno. Doufám, že vám článek pomohl se alespoň trochu zorientovat v hlavních zásadách a problémech a vyvarujete se začátečnických chyb. Byla by škoda si své první kousky v latexové sbírce zničit nějakou hloupostí. Není to levná sranda. :) Pokud jsem něco zapomněl, určitě mi dejte vědět dole v komentářích. Doplním. Přeju krásné chvíle v latexu a ať vám slouží dlouho předlouho bez problémů. :)

2 komentáře

  1. Ještě bych chtěla doplnit zkušenosti s dostatečným necháním řádně vysušit. I když se to nezdá, latex je také savý materiál a pro praní nasákne lehce vodu. Je důležité nechat řádně vyschnout. Obvzlast složité modely. U jednoho korzetu , který má různé sklady a kostice, jsem málo vysušila a šoupla do igelitaku a zapařil se. Je cítit zatuchlinou. Já latex peru v Jaru bez příměsí a pak do máchání dám pár kapek silikonového oleje. Používám z Mhsexshop. Pak čistým ručníkem potapkám, abych kapky nasála a dlouho se nesušilo. Obzvlášť u transparent a světlého můžou kapky dělat puntíky, které pak ale vyschnou.

    1. Děkuji za připomenutí! Jo, tohle je taky problém. A je vtipný, jak latex po umytí trošku ztěžkne a působí na dotyk jinak. Jakoby vláčně. :D Už jsem to tam přidal. :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *